Med bude dražší, včelstva kosí nemoci, chemie na řepce a nezkušení včelaři, na Karvinsku byla vyhlášena karanténa kvůli včelímu moru

Kilo medu klidně za dvě stovky a pro koncové zákazníky ještě o více, to předpokládá agrární analytik Petr Havel. Upozorňuje na snižující se stavy včelstev. Oproti minulému roku v některých oblastech poklesly stavy včelstev klidně o osmdesát i sto procent.

Na decimaci včelstev se podílí chemie z všudypřítomné řepky, ale také neodborná péče začínajících tzv. městských včelařů. Trendem posledních let totiž byly včelíny umisťované přímo ve městech, v areálech podniků nebo na střechách panelových domů. Ještě loni jsme tak byli po Řecku druhou “nejzavčelenějších” zemí světa. A jak upozorňuje Havel, i tento přetlak stojí za úbytkem včelstev a zvyšující se cenou medu. Jednoduše není dostatek potravy pro tyto užitečné tvorečky.

Dalším problémem jsou nemoci. Včera například Státní veterinární správa vyhlásila na Karvinsku mimořádné veterinární patření k zamezení šíření nebezpečné nákazy – moru včelího plodu v Moravskoslezském kraji. Ohniskem nebezpečné nákazy moru včelího plodu bylo přitom vymezeno stanoviště chovu včel v Prstné.

“Ochranným pásmem vymezeným kolem ohniska nákazy, s přihlédnutím k epizootologickým, zeměpisným, biologickým a ekologickým podmínkám, se stanovují oblasti Prstná, Petrovice u Karviné a Dolní Marklovice,” uvedl MVDr. Severin Kaděrka, ředitel Krajské veterinární správy. V praxi se zakazují přesuny včel a včelstev ze stanoveného ochranného pásma a mor včelího plodu je zakázáno léčit. Za porušení hrozí pokuta u fyzyckých osob až 100 tisíc korun a u právnických až dva miliony korun.

“Pro přirovnání je to takový AIDS mezi včelami. Pokud se přítomnost původce (bakterie Paenibacillus larvae) odhalí v úlu v předklinickém stadiu, lze ještě včelstvo poctivou prací a s dávkou štěstí zachránit především zvýšením všeobecné síly včelstva (apel na včelaře). V klinickém stadiu, kdy propukne samotná choroba, se včelstva musí utratit a úly spálit s veškerým nedesinfikovatelným vybavením včelaře. Pokud se napadené včelstvo nezničí (z důvodu nezájmu včelaře atd.), může se mor velice snadno šířit. Mrtvý úl s infikovanými zásobami totiž vykrade zdravé včelstvo z okolí a donese si mor do svého úlu,” říká Daniel Štipl, který se věnuje výzkumu této zákeřné choroby ve výzkumném týmu na Ústavu půdní biologie AV ČR v Českých Budějovicích.

Oblast severní a střední Moravy je přitom na včelí mor nejvíc napadena. Vyplývá to z aktualizované mapy, kterou na svých stránkách zveřejňuje veterinární správa.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient