Notice: Funkce _load_textdomain_just_in_time nebyla použita správným způsobem. Translation loading for the astra domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Další informace o testování programu a hledání chyb naleznete v manuálu na stránce Ladění ve WordPressu (anglicky). (Tato zpráva se nově zobrazuje od verze 6.7.0.) in /var/www/hosting/karvinskenoviny.cz/wp-includes/functions.php on line 6114
Med bude dražší, včelstva kosí nemoci, chemie na řepce a nezkušení včelaři, na Karvinsku byla vyhlášena karanténa kvůli včelímu moru - Karvinské noviny

Med bude dražší, včelstva kosí nemoci, chemie na řepce a nezkušení včelaři, na Karvinsku byla vyhlášena karanténa kvůli včelímu moru

Kilo medu klidně za dvě stovky a pro koncové zákazníky ještě o více, to předpokládá agrární analytik Petr Havel. Upozorňuje na snižující se stavy včelstev. Oproti minulému roku v některých oblastech poklesly stavy včelstev klidně o osmdesát i sto procent.

Na decimaci včelstev se podílí chemie z všudypřítomné řepky, ale také neodborná péče začínajících tzv. městských včelařů. Trendem posledních let totiž byly včelíny umisťované přímo ve městech, v areálech podniků nebo na střechách panelových domů. Ještě loni jsme tak byli po Řecku druhou „nejzavčelenějších“ zemí světa. A jak upozorňuje Havel, i tento přetlak stojí za úbytkem včelstev a zvyšující se cenou medu. Jednoduše není dostatek potravy pro tyto užitečné tvorečky.

Dalším problémem jsou nemoci. Včera například Státní veterinární správa vyhlásila na Karvinsku mimořádné veterinární patření k zamezení šíření nebezpečné nákazy – moru včelího plodu v Moravskoslezském kraji. Ohniskem nebezpečné nákazy moru včelího plodu bylo přitom vymezeno stanoviště chovu včel v Prstné.

„Ochranným pásmem vymezeným kolem ohniska nákazy, s přihlédnutím k epizootologickým, zeměpisným, biologickým a ekologickým podmínkám, se stanovují oblasti Prstná, Petrovice u Karviné a Dolní Marklovice,“ uvedl MVDr. Severin Kaděrka, ředitel Krajské veterinární správy. V praxi se zakazují přesuny včel a včelstev ze stanoveného ochranného pásma a mor včelího plodu je zakázáno léčit. Za porušení hrozí pokuta u fyzyckých osob až 100 tisíc korun a u právnických až dva miliony korun.

„Pro přirovnání je to takový AIDS mezi včelami. Pokud se přítomnost původce (bakterie Paenibacillus larvae) odhalí v úlu v předklinickém stadiu, lze ještě včelstvo poctivou prací a s dávkou štěstí zachránit především zvýšením všeobecné síly včelstva (apel na včelaře). V klinickém stadiu, kdy propukne samotná choroba, se včelstva musí utratit a úly spálit s veškerým nedesinfikovatelným vybavením včelaře. Pokud se napadené včelstvo nezničí (z důvodu nezájmu včelaře atd.), může se mor velice snadno šířit. Mrtvý úl s infikovanými zásobami totiž vykrade zdravé včelstvo z okolí a donese si mor do svého úlu,“ říká Daniel Štipl, který se věnuje výzkumu této zákeřné choroby ve výzkumném týmu na Ústavu půdní biologie AV ČR v Českých Budějovicích.

Oblast severní a střední Moravy je přitom na včelí mor nejvíc napadena. Vyplývá to z aktualizované mapy, kterou na svých stránkách zveřejňuje veterinární správa.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient